Každý alespoň trošku finančně gramotný člověk se snaží z každé výplaty ušetřit alespoň něco. Je rozhodně lepší snažit se šetřit alespoň po troškách než dva týdny po výplatě zjistit, že vám do další výplaty zůstává už jen pár korun. Takové hospodaření je cesta do pekla, a právě tito lidé jsou nejčastějšími zájemci o různé půjčky. Problém je v tom, že často si lidé naberou více půjček, které nezvládají splácet, anebo až po uzavření úvěrové smlouvy zjistí, co vlastně podepsali. Běžný zaměstnanec, který pobírá maximálně průměrnou mzdu, se samozřejmě může velmi rychle ocitnout v situaci, že bude muset vydat větší množství peněz najednou, a jeho úspory se tak rapidně ztenčí nebo dokonce zmizí úplně.

podpis smlouvy

I to jsou situace, které potkávají spoustu lidí. Pokud se dostanete do situace, že si budete muset vzít úvěr třeba na pračku nebo na opravu auta, je potřeba si pečlivě srovnat všechny nabídky a nepodepisovat první smlouvu kterou vám někdo předloží. I když podmínky smlouvy mohou být lákavé, ne nadarmo se říká že není všechno zlato, co se třpytí. Když si smlouvu prostudujete podrobně, můžete zjistit, že jde o extrémně vysoké úroky nebo smluvní pokuty. Velmi časté jsou i schválně nastavené krátké doby splatnosti. Tyto praktiky jsou sice nekalé, ale stále je někteří poskytovatelé úvěrů zkouší. A budou je zkoušet tak dlouho, dokud na ně budou lidé reagovat podpisem smlouvy.

pár finance

Jak si vybrat úvěr správně?

Jste v situaci, kdy potřebujete úvěr? Nejlepší je oslovit nezávislého poradce, který vám dokáže vyjednat ještě lepší podmínky. Obecně je ale potřeba si pomocí internetu srovnat nabídky vícero společností a spočítat si, o kolik byste případně přeplatili. Důležité jsou i další podmínky, jako jsou ujednání ohledně doby splatnosti, prodlení a smluvních pokut. Nikdy nepodepisujte nic, o čem nejste přesvědčení, že je to pro vás výhodné.