Pokud jdeme žádat o hypotéku, je jasné, že chceme, abychom měli co největší šanci, aby nám byla schválena. Lze ale nějak zjistit, jaké naše šance jsou ještě předtím, než začneme celé to martyrium se sháněním potřebných dokumentů? Odpověď je ano. Existují totiž hypoteční kalkulačky.
Ty se běžně používají ke zjištění, zda žadatel skutečně hypotéku dostane, jak vysoká bude splátka i jak dlouhá doba splácení. A mají je k dispozici nejen pracovníci bank a jiných finančních společností, nýbrž jsou k dispozici i veřejnosti. Najdete je prakticky na všech internetových stránkách firem či bank, které hypotéku poskytují. Avšak vzhledem k tomu, že máme spoustu druhů hypoték, je jasné, že i kalkulačky se musí podle toho lišit, přinejmenším údaji, které je potřeba zadat.
Například u produktu americká hypotéka kalkulačka Hypotekybezregistru pracuje jinak než u ostatních. Důvod je prostý: není zde třeba ručitel a obvykle se zde ani neudává měsíční příjem žadatele. Tato položka tedy odpadá. Jaké údaje tedy musíme zadat, abychom zjistili, zda na tento druh hypotéky dosáhneme?
V první řadě je to samozřejmě kupní cena předmětné nemovitosti. Mějme na paměti, že hypotéky se vždy sjednávají k účelu koupě konkrétního domu či bytu, cena, za kterou je prodáván, je tedy v tomto případě velmi důležitá. Vlastně se dá říci, že se jedná o nejdůležitější ukazatel, zvláště proto, že je používán k ručení.
Dále tu máme částku, kterou jsme ochotni měsíčně zaplatit. Zde bychom měli být upřímní a své možnosti realisticky zhodnotit. Jistě, čím vyšší částku tam dáme, tím je pravděpodobnější, že nám bude schválena. Avšak musíme se dívat i do budoucnosti, především na to, že mohou přijít i nečekané události, jako dlouhodobé onemocnění nebo ztráta zaměstnání.
Na základě toho vám pak vyjede, zda hypotéku dostanete a pokud ano, jak dlouhá bude doba splácení. Budete tak přesně vědět, do čeho jdete a nebude vás tak čekat překvapení. Můžete se tedy v klidu rozmyslet, zda se vám to vůbec vyplatí.