Při půjčování peněz by se mělo dodržovat jedno základní pravidlo: Doba splácení půjčky musí být vždy kratší, než užitek z ní. Což je vlastně pravidlo, které nabádá lidi ke zvážení toho, zda půjčku opravdu potřebují. Nevyplatí se třeba půjčovat si peníze na dovolenou, na vánoční dárky a jiné věci krátkodobého charakteru. Protože je potřeba si uvědomit, že žádná půjčka ani úvěr není zadarmo, vždycky se něco přeplatí.
Kromě tohoto základního pravidla je potřeba se řídit i dalšími pravidly, která zabrání problémům se splácením. Například je dobré vědět, jaké jsou vaše finanční možnosti, tedy to, kolik měsíčně můžete splácet a v žádném případě si nebrat půjčku, jejíž splátka by byla vyšší. To by mohlo vést k půjčce další a další a dostat vás až do dluhové pasti. Splátka by měla být tak vysoká, aby nenarušila běžný rodinný rozpočet.
Další zásadou je výběr správné půjčky. Na bankovním trhu jsou totiž různé typy, které mohou být různě výhodné k té které věci. Jsou účelové (určené pro nákup konkrétního zboží – např. nemovitosti) a neúčelové, které lze použít na cokoliv, ovšem za cenu vyšších úroků. Dále jsou zajištěné například nemovitostí a dražší nezajištěné, kde je rozhodujícím faktorem jejího poskytnutí schopnost splácet – tzv. bonita klienta.
Při dlouhodobých půjčkách je dobré myslet dopředu. To znamená, že byste měli zvážit, zda budete schopní půjčku splácet i v případě nemoci či ztráty zaměstnání. Pokud ne, je dobré si již při uzavírání smlouvy do ní zanést například pojištění neschopnosti splácet. Některé společnosti nabízí také možnost snížení či odkladu splátek. V každém případě je dobré vědět, jaké sankce při nesplácení hrozí.
Také porovnání půjček od různých společností není na škodu. Konkurence v této oblasti je velmi rozsáhlá, proto se zpravidla nevyplatí vzít si první půjčku, na kterou narazíte. Na internetu je k nalezení spousta kalkulaček, které zvládnou srovnávat jednotlivé druhy.
A posledním pravidlem je stručnost a srozumitelnost smlouvy, protože ne každý rozumí řeči právníků. Komplikované a dlouhé smlouvy doplňované drobným písmem jsou znakem podvodných společností. Každá smlouva by měla obsahovat údaje o celkové výši úvěru, úrokové sazbě, RPSN, době splatnosti, výši měsíčních splátek a datum jejich splatnosti, způsob splácení, sankční poplatky a podobné věci.