Skutečnou příčinou bytové krize jsou vedle vysoké byrokracie, nedostatečná výstavba a nabídka volných bytů oproti zvyšující se poptávce. Žijeme v bezpečné zemi, což k nám v oblasti bydlení láká i zahraniční klienty, jejíž kupní síla bývá výrazně vyšší, než je v České republice, což má své historické důvody. Odráží se v tom stále desetiletí zaostávání z dob totality. Nicméně to samo není příčinou bytové krize, ale patří pouze do skladby příčin. Hlavní příčinou jsou politici a jejich plané sliby. V demokratické zemi má být práce politika službou občanům. Má kultivovat prostředí, nastavovat jasná, a ne často se měnící pravidla a jejich vymahatelnost tak, aby se lidé snadno orientovali a mohli se dle toho zařídit. Politici ve svých úkolech desetiletí selhávají. Již od poloviny devadesátých let se vede debata o nutnosti důchodové reformy.
V té době odborníci upozorňovali na potřebu rychle jednat s ohledem na demografický vývoj. S tím, že čím dříve se začne, tak tím méně se budou muset dělat nepopulární zásahy do skladby důchodů. Od té doby uplynulo třicet let a skutečné důchodové reformy, která by byla akceptovatelná napříč politické reprezentace, jsme se nedočkali. Což bude do budoucna pouze zvyšovat napětí ve společnosti. Pravdou je, že pravicové strany se o řešení i na úkor své popularity pokoušeli, ale levicové strany veškeré snahy bojkotovaly, aniž by navrhly a uvedly do praxe alternativní řešení. Což byl z jejich strany čistý populismus. Je víc než pravděpodobné, že stejný scénář se bude opakovat i v současnosti. Lidé s tímto nevyhovujícím stavem již víceméně počítají a většina ví, že si musí na svůj důchod začít šetřit, pokud nechtějí žít v důchodu v chudobě.
Vzhledem k tomu, že politici dostatečně nekultivují prostředí ani v oblasti investic (i zde bychom se mohli učit třeba i od Polska), tak se investice do bytu stává jednou z nejméně rizikových investic i ze strany laické veřejnosti, která hledá funkční a spolehlivé nástroje, jak investovat na důchod. Jednou z mála bezpečných investic při spoření k důchodu se stává nákup investičního bytu. Takto uložený majetek vykazuje dlouhodobě kladné zhodnocení investice, na rozdíl od státem podporovaného důchodového pojištění, které díky přísným pravidlům vykazuje velmi nízké hodnocení a v době vyšší inflace se často dostávalo do záporných čísel. Prostě budoucí důchodce, který se neorientuje na akciovém trhu, tak v našem prostředí nemá mnoho nástrojů, jak si smysluplně spořit na důchod.